Interjú Toncsival.

 

toncsival

 

Toncsit kérdeztem….

 

Beszéljünk egy kicsit a kezdetekről. Mikor született meg az alapítvány gondolata és miért?

Az 1992/93-as tanévben vetődött fel a gondolat egy alapítvány alapításának lehetőségében!
Elsősorban amiatt, hogy létrehoztunk különböző díjakat diákok és pedagógusok részére,pl.”Év Diákja”, „Év pedagógusa”, vagy „Év jó tanulója, sportolója” stb.; és ezek finanszírozása egyre inkább gondot jelentett a szűkös költségvetési lehetőségek miatt. Így jött az alapítvány gondolata, ami így ezt a helyzetet kezelni tudta.

 

Kik vettek ebben részt?

Az alapítók: Csapóné Blinszki Erzsébet, Hován Sándorné,Lehoczky Ákosné, Szieglné Herman Katalin,Romsics György(†), Gyulay Péter(†), Kollár Ernő, Fekete László, Benkő Miklós, Goretich Antal, Taskovics Péter, és én, Welchner Antal. Végül is ez volt az akkori vezetőség.

 

Milyen kezdeti kihívásokkal kellett szembenézni?

Mindenki próbált támogatókat keresni, szülőket tájékoztattuk beiratkozáskor, őket ennek lehetőségéről, írásban is felhívtuk a figyelmet az adó 1%-nak befizetéséről, stb. Gyakorlati helyeket felkerestük, az iskolai büfések szerződésébe bevettünk egy kötelező jellegű és összegű támogatást. Sokat segített Szabó István, bajai vállalkozó az akkori szülői munkaközösség vezetője is.

 

Valóban. Ő egy időben az alapítványt is vezette később. No és milyen emlékezetes támogatásokra emlékszel?

Emlékezetes támogatások nem nagyon voltak (100ezer alattiak főleg), de örültünk a kisebbeknek is.

 

Lellle jelenleg diákok és tanárok kikapcsolódását is szolgálja. Hogyan került az alapítvány látókörébe egy balatoni üdülő? Mi volt a cél?

Lellei üdülők sokáig az iskola kezelésében álltak,később a városhoz tartozott, most az alapítvány üzemelteti, úgy tudom. Az egész még a 60-as években indult, amikor az iskola dolgozói és diákjai felépítettek egy kis szabadidős épületet a Petőfi szigeten, a mai Ifjúsági Szálló és Tábor mellett.Később ez az épület eladásra került, amiből megvásároltuk a két üdülőt kitüntetett diákok jutalom-üdülésére és kollégák kedvezményes kikapcsolódásához, éppen mint most.

 

 

Az alapítók hogyan képzelik az alapítvány jövőjét, következő irányvonalát; milyen örökséget vegyenek át és folytassanak a következő fenntartók és kuratóriumi tagok?

Az alapítók szerintem azt szeretnék,hogy tovább működjön az alapítvány olyan személyek irányításával,akik szívügyüknek tekintik a diákok támogatását és rendelkezésre álló források felhasználását és magát az alapítványt. Egy olyan szellemiséggel, ami kellően rugalamas követni az oktatásban lévő változásokat és eléggé hagyományörző ahhoz, hogy megtartsa az alapítvány céljait.

 

Reméljük, így lesz. Welchner Antal, Toncsi, köszönöm szépen az interjút.

interju3